„Piekło Kobiet” Wydanie trzecie, pomnożone
Zbiór felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego z 1930 r. na temat aborcji i ówczesnego absurdalnego, krzywdzącego kobiety prawa aborcyjnego.
Tadeusz Boy-Żeleński w swoich felietonach przeciwstawia się karaniu kobiet za przerywanie ciąży, opisuje nierówności społeczne i ich wpływ na dostęp do godnej terminacji ciąży, a także rozwój groźnego dla życia i zdrowia kobiet podziemia aborcyjnego.
Przytacza skrajne przypadki niedoli kobiet, których ciąża jest wynikiem gwałtu; kobiet, które są niezdolne do macierzyństwa i zapewnienia godnego życia potomstwu, o którego los, z chwilą narodzin, państwo przestaje się troszczyć. Kobiet zdesperowanych, decydujących się na aborcję nielegalną, kończącą się śmiercią zarówno płodu, jak i matki.
„I tak sobie wszystko załatwili; kilku panów w sile wieku rozstrzygnęło o losach milionów kobiet i poszli, zadowoleni z siebie, na kolację. Ani słowa o tym, co najistotniejsze, o prawach życia, które urąga w żywe oczy tym artykułom kodeksu, o bezmiarze niedoli, które z niego płyną, o tym, że paragraf ten popiera zbrodnicze partactwo, które rzekomo ma tępić, o tym, że paragraf ten szkodzi zamiast pomagać, że znaczy się co rok tysiącami śmiertelnych wypadków! Nie pytano się lekarzy, nie pytano społeczników, nie pytano kobiet… Załatwiono od ręki.”
Dziś, gdy ten problem jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek, trudno uwierzyć, że te słowa napisano prawie 100 lat temu.
Tadeusz Boy-Żeleński - lekarz, działacz społeczny, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, poeta eseista, kronikarz. Wkrótce po zajęciu Lwowa przez Niemców, w nocy z 3 na 4 lipca 1941, Boy-Żeleński został aresztowany przez „policję bezpieczeństwa III Rzeszy”, a następnie zamordowany na Wzgórzach Wuleckich pośród kilkudziesięciu innych profesorów lwowskich.